Moraliniz bozuksa uyumayın!

Beynin dinlendiğinde kötü gelen her şeyin daha da belirginleştiğini ve daha da mutsuz edeceğini belirten Genlik, olumlu duyguların kişide dinginlik, olumsuz duyguların ise daha gergin bir hava oluşturduğunu ifade etti.

Beynimizin, vücudumuzdaki tüm sinir ağıyla sürekli irtibat halinde olan milyonlarca sinir hücresinden oluşan esnek ve her an dönüşüm halinde olan muhteşem bir organ olduğunu anlatan Uzman PsikologÖzge Genlik, “Olumlu duygular deneyimlediğimizde; nöronlar arasında daha fazla ve güçlü bağlar kurulur çünkü beyin olumlu duygulanımlar deneyimlediğini algıladığında “endorfin" salınımını artırır. Bu da parasempatik sinir sisteminin aktifleşmesini sağlar; kendimizi daha dingin, rahatlamış, mutlu, iyi hissederiz"  dedi.

Uzman Psikolog Özge Genlik sözlerine şöyle devam etti: “Olumsuz duygular deneyimlediğmiz de ise beyin organizmanın bütünselliğini korumak, onu hayatta tutmak için kortizol salınımını artırır, böylelikle sempatik sinir sistemi aktifleşir ve beynin korteks alanındaki işlevsellik azalmaya başlar. Kişi konsantrasyon güçlükleri deneyimler, geçmiş deneyimlerini hatırlamakta güçlük çekmeye başlar ve içgüdüsel davranmaya yönelir. Kendimizi gergin, huzursuz hisseder, otomatik eylemlerde bulunuruz.

Duygularınızı yönetin!

Beyin; vücudu yönetir, kontrol eder, organizmanın çevreye uyumunu sağlar. Yaşamımızda bilinç sadece %3 oranında etkili; kalan yüzde 97'si bilinçaltı mekanizma tarafından yönetilmektedir. Bu bağlamda sürekli odaklandığınız düşünceyi, beyin organizmayı hayatta tutacak kadar önemli bir olgu zannettiği için siz farkında olmasanız da tüm enerjisini o duygu, düşünce üzerine toplar. Bu nedenle üzüntü duygusunu deneyimliyorsanız daha fazla üzüntü hissetmeye başlarsınız. Beyin nöronları da kendi aralarındaki iletişimde üzüntü duygusunu çağrıştıran diğer anıları da çağırırlar ve böylece bu duygu daha da güçlenir, büyür. Halbuki dış dünyayı ilk algılayan kalptir. Kalp, tıpkı beyin gibi sürekli dönüşüm gerçekleştiren sinir hücrelerine sahiptir. Kalbin oluşturduğu hormonlar; duygusal hafıza, hisleri algılama, mekan-çevre algılama, problem çözme de önemli ölçüde rol oynamaktadır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Copyright © Web Tasarım | ALİ RIZA EROĞLU