Ticaret Borsaları, fiyat tespit eden ya da tayin eden kurumlar değildir

Fındık fiyatlarının nerede ve kimler tarafından belirlendiği hep tartışma konusu oldu. Bu konuda hedefte olan ticaret borsalarından Ordu Ticaret Borsası Başkanı Ziver Kahraman, “Ticaret Borsaları, fiyat tespit eden ya da tayin eden kurumlar değildir.” dedi.

Fındık fiyatları nerede belirleniyor? Ticaret Borsalarının fiyat belirleme yetkisi var mı? Fiyata arz ve talebe göre belirleniyor. Fiyat konusunda eleştirilen kurumların başında fındık bölgesindeki ticaret borsaları geliyor.

Kendilerine yönelik eleştirileri kabul etmeyen borsalar ise, “Alıcı durumundaki firmalar fiyatın belirlenmesinde en büyük etken. Ticaret Borsaları ise yapılan satışları tescil eden bir kurum olarak görev yapıyor.” diyorlar.

Ordu Ticaret Borsası Başkanı Ziver Kahraman, Ticaret Borsaları, bu süreçte fiyat tespit eden ya da tayin eden kurumlar değildir. Gerek destekleme alımı gerekse serbest piyasa şartlarında alım satıma konu işlemleri müsbit evraklar üzerinde takip ve tescil eden Ticaret Borsaları, bağlı bulundukları mevzuat gereği oluşan fiyatları usulü dairesinde kayıt altında tutar” dedi.

İHRACAT İYİ GİDİYOR

Fındık ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre artış gösterdiği bildirildi. ” 1 Eylül’de başlayan yeni ihracat sezonunun ilk iki aylık bölümünde 61 bin 344 ton iç fındık ihraç edildi. Bu ihracattan 404 milyon 370 bin dolar döviz elde edildi. Dedi. Geçen yıl aynı dönemde 53 bin 664 ton iç fındık ihraç edilmişti. Bu sezon 660 bin ton kabuklu yani 330 bin ton iç fındık ihraç edilmesinin de beklendiğini bildirdi.

Öte yandan fındık piyasasında durgunluk var. Fiyatlar gün içerisinde gidip geliyor. Ordu’da 50 randımanlı levant kalite kabuklu fındık 24-24.20 TL arasında işlem görüyor.

Diğer illerde fiyatlar şöyle;

Giresun 24.80- 25.20 TL

Zonguldak 23.90-24.10 TL

Sakarya 23.80-24.10 TL

Trabzon 24-24.10 TL

Samsun 24-24.10 TL

Düzce 23.90-24 TL

dogukaradenizhaber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Copyright © Web Tasarım | ALİ RIZA EROĞLU